- Brandul românesc se numără printre puținii producători care reunesc într-o singură gamă această specificație alături de alți indicatori de calitate, precum TM-30 și UGR (indicele de orbire) sub 10.
Compania românească Lyset anunță o premieră locală în domeniul iluminatului de interior odată cu dezvoltarea unei noi generații de corpuri de iluminat arhitectural axate pe performanța luminii, devenind astfel singurul producător din România care realizează produse cu un indice de redare a culorilor (CRI) de 97.
Potrivit fondatorilor Carmen și Alexandru Boangher, compania se numără și printre puținii producători din Europa care reunesc într-o singură gamă această specificație alături de indicatorii TM-30 și UGR sub 10. „Când vorbim despre iluminat, în special despre iluminatul arhitectural, vorbim despre efectul luminii și cum aceasta impactează în bine sau în rău un spațiu și funcționarea noastră fiziologică. Ne-am documentat foarte mult și am testat multe cipuri de led și tipuri de optică pentru a putea ajunge la o lumină care să pună în valoare cu adevărat un spațiu. În general, industria se raportează la specificații avansate de tip CRI și UGR doar pentru spații tip muzee și office. Noi ne-am dorit ca oamenii să poată beneficia atât de o lumină bună și acasă, cu posibilitatea de a putea fi reglată în funcție de momentul zilei pentru a oferi confort vizual, cât și de piese puse cu adevărat în valoare în interiorul propriului cămin”, declară cei doi fondatori Lyset.Pentru acest ultim aspect cel mai important indicator este Color Rendering Index (CRI), care arată cât de fidel lumina artificială reproduce culorile unui obiect comparativ cu cea naturală, care are valoarea de referință 100. CRI este un standard internațional stabilit de Comisia Internațională pentru Iluminat (CIE), iar majoritatea corpurilor comerciale de iluminat atinge în jur de 80, o valoare la care culorile pierd din intensitate. La 97, lumina artificială redă culorile aproape identic cu lumina naturală.
Performanța gamei producătorului român Lyset este completată de alți doi indicatori utilizați în evaluarea calității luminii. Dezvoltat de Illuminating Engineering Society (IES), standardul utilizat pentru evaluarea calității luminii TM-30 analizează modul în care culorile sunt percepute de ochiul uman, indicând dacă o sursă de lumină le face să pară mai șterse, mai saturate sau mai apropiate de aspectul lor natural. UGR (Unified Glare Rating) este indictorul care măsoară gradul de disconfort vizual produs de o sursă de lumină. Cu cât valoarea este mai mică, cu atât lumina este mai confortabilă pentru utilizare îndelungată. Produsele Lyset sunt gândite pentru o valoare UGR sub 10, care contribuie la diminuarea oboselii vizuale și la un confort sporit în spații precum locuințe, hoteluri, birouri sau restaurante.
Dezvoltarea produselor in-house reprezintă o componentă centrală a activității Lyset. Compania își proiectează propria gamă și urmărește fiecare etapă a procesului de producție. Fondatorii companiei merg periodic în cele două fabrici partenere din China pentru validarea prototipurilor, controlul calității și optimizarea componentelor, de la finisaje și cipuri LED, până la drivere și optica produselor, aspecte care reprezintă „munca efectivă, cea de a merge și a lucra în fabrică de dimineață până seara pentru a testa produsele și pentru ca un corp de iluminat arhitectural produs de noi să conțină nu doar acei parametri de care trebuie să ținem cont în mod obligatoriu, ci și pe cei de nivel superior, care să ofere acest tip de iluminat avansat din punct de vedere tehnic”, precizează Alexandru Boangher. El participă în mod direct și la dezvoltarea prototipurilor unor produse din gamă. „Când încep să lucrez la un prototip, plec mereu de la dorința de a crea un produs cu specificații avansate și, totodată, de la o necesitate pe care simt că o are piața. Așa că prima dată mă gândesc la structura corpului, la ce specificații vreau să ajung cu produsul final și ce efect al luminii va avea acel corp. În primă fază vorbesc cu inginerul nostru despre limitările pe care le avem, pentru că întotdeauna există și limitări. După ce ajungem la o formă cât de cât finală și dăm în producție prima mostră, analizăm efectul luminii și dacă am ales optica potrivită. Ulterior analizăm specificațiile tehnice și începem să facem modificări la structura produsului pentru a ne încadra și în acei parametri legați de durata de viață și de certificări. În ultimul pas mă ocup și de alegerea finisajelor astfel încât produsul să fie versatil, pentru diferite tipuri de interioare”, descrie cofondatorul Lyset pașii de producție.
Noile specificații tehnice dezvoltate de Lyset completează direcția începută odată cu proiecte complexe din zona HoReCa. Printre acestea se numără și Swissôtel Poiana Brașov, primul hotel al brandului elvețian în România și primul hotel internațional de 5 stele din Poiana Brașov, pentru care compania a realizat sistemul de iluminat din spațiile comune, însumând aproximativ 250 mp și 54 de metri liniari de sistem de șină magnetică decorativă. Împreună cu Ruxandra Miftodi (Glow Design Studio), lighting designerul proiectului, ei au implementat soluții avansate care au inclus o tehnologie de control a intensității luminoase cu un grad de reducere (dimare) de până la 0,1%, un nivel pe care puține sisteme din România îl puteau susține la acea vreme.
După investițiile din ultimii ani dedicate dezvoltării tehnologiei și produselor, care se ridică la un total de 50.000 de euro, următoarea etapă de creștere vizează extinderea rețelei de showroomuri, inclusiv în Cluj, dezvoltarea colaborărilor B2B și consolidarea prezenței Lyset pe piața europeană în țări precum Grecia, Bulgaria, Ungaria și Irlanda.
Despre Lyset
Fondată în 2022 de Carmen și Alexandru Boangher, Lyset este un producător român de corpuri de iluminat arhitectural și minimalist, creat în jurul tehnologiei și performanței luminii. Compania dezvoltă produse pentru proiecte rezidențiale, comerciale, HoReCa și cabinete medicale stomatologice. Totodată, Lyset este creatorul Lighting Academy, un program dedicat arhitecților și designerilor de interior, care a ajuns la 15 workshopuri organizate în București și în țară și reunește o comunitate de aproximativ 600 de arhitecți.
